Jaką choinkę wybrać? Choinka sztuczna czy żywa?

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a więc każdy z nas zastanawia się jaką choinkę wybrać? W końcu choinka jest elementem bez którego święta w zasadzie nie przypominałyby świąt. Choinka sztuczna, czy choinka żywa będzie lepszym wyborem? Zarówno jedna jak i druga znajdzie swoich zwolenników jak i przeciwników.

Choinka jest podstawowym elementem świątecznej tradycji. Nikt z nas nie wyobraża sobie Świąt bez tego dodatku. Kiedyś to choinka żywa była zdecydowanie na pierwszym miejscu jeśli chodziło o świąteczne drzewko. Dzisiaj mamy tak bogaty wybór drzewek sztucznych, że jesteśmy w stanie kupić drzewko, które do złudzenia będzie przypominało prawdziwą żywą choinkę.

Choinka sztuczna jak żywa

Obecnie mamy bardzo bogaty wybór choinek sztucznych. Chodzi nie tylko o rozmiary lecz także o kolory, wygląd pnia, gałązek itd. Wiele z choinek sztucznych do złudzenia przypomina prawdziwe drzewka. Dzięki temu świąteczne drzewko może zostać z nami znacznie dłużej.

Choinka żywa oddaje swoją magię poprzez piękny zapach. To właśnie z nim kojarzymy ten magiczny czas świąt. Jednak gubi ona igły, które mogą być dla nas uciążliwe. Mało tego igły, którymi ozdobione jest nasze drzewko świąteczne są ostre. Natomiast choinka sztuczna jest znacznie mniej wymagająca jeśli chodzi o pielęgnację. Nie musimy jej podlewać, nie gubi igieł i co najważniejsze może nam towarzyszyć spokojnie przez cały okres świąt. Choinka żywa w zbyt wysokiej temperaturze nie będzie nam towarzyszyła zbyt długo. Nadmierne ciepło niestety sprawi, że jej igły zaczną licznie wypadać.

Kiedy okres świąteczny dobiega już końca i musimy się pożegnać z naszym drzewkiem, choinkę sztuczną możemy „rozebrać” w bardzo wygodny sposób unikając przy tym bałaganu. Niestety tak łatwo nie jest w przypadku choinki żywej. Zdejmowanie z niej bombek oraz lampek powoduje obsypywanie się igieł, których momentami jest naprawdę bardzo dużo. Co za tym idzie tworzy się olbrzymi bałagan.

choinka sztuczna
choinka sztuczna

Wysokie ceny choinek żywych

Niestety choinki żywe z roku na rok stają się coraz droższe. Ich sprzedawcy chcą w ten przedświąteczny czas zarobić jak najwięcej, dlatego windują ceny naprawdę wysoko. A przecież jest to drzewko, które za kilka tygodni będziemy musieli wyrzucić, a więc można śmiało powiedzieć, że to są nasze pieniądze wyrzucone w błoto. Właśnie dlatego warto wybrać choinkę sztuczną. Być może nie da nam zapachu świąt, jednak klimat wciąż będzie taki sam. Odpowiedniej jakości choinka sztuczna będzie nam służyć przez lata, a więc nie będziemy musieli co roku przeznaczać pewnej kwoty na zakup nowego drzewka.